Projekts BalticWall apvieno labākos Baltijas valstu eksportētājus vienā portālā. Uzņēmumi var piereģistrēties, izvietot par sevi informāciju un veidot savu blogu, jeb strādāt pie satura mārketinga tā labākajā nozīmē. Ikvienam uzņēmumam ir savs stāsts, BalticWall aicina to pastāstīt.
Projekta mērķis
Projekta mērķis ir apvienot labākos Baltijas uzņēmumus vienuviet, dodot viņiem rīkus un informatīvo palīdzību korporatīvo blogu rakstīšanā. Kvalitatīvs saturs, kuru cilvēki lasa un ar kuru dalās, nonāk interneta meklētāju pirmajās lapās. Tas būtu pamatīgs atspēriens daudziem vietējiem uzņēmumiem.
Projekta mērķauditorija
Galvenā mērķauditorija ir Baltijas valstu eksportētāji. Projekts ir veidots 2 valodās. Balticwall.ru izmanto tie, kuri savas preces vai pakalpojumus piedāvā krieviski runājošajos reģionos. Balticwall.com domāts tiem, kuriem interesē sasniegt angliski runājošo auditoriju.
Identitāte
Projekta nosaukums un logo tika izveidots tikai neilgi pirms tā atvēršanas. Plānojot produkta funkcijas, regulāri mainījās prioritātes. Šis ir tas maģiskais posms projekta izstrādē, kad idejas sprēgā. Vakardienas idejas šodien vairs neder, savukārt aizvakardienas idejas izrādās tās labākās. Prioritāri bija izveidot strādājošu produktu. Nosaukums un logo varēja pagaidīt.
Tuvojoties projekta atvēršanas datumam, tika izvēlēts tā nosaukums, un darbs pie logo varēja sākties. Šajā procesā bija 3 galvenie atslēgas vārdi: Baltija, komunikācija un siena, pie kuras tiek “piesprausti” uzņēmuma izveidotie ieraksti. Šiem atslēgas vārdiem tika piemeklēti atbilstoši simboli un tie apvienoti vienā.
Projekta identitāti papildina 8 dažādu krāsu ansamblis, kas simbolizē nozares, kuru pārstāvētie uzņēmumi var piedalīties projektā: Loģisitika, Ražošana, Finanses, Nekustamais īpašums, Medicīna, Izglītība, Mārketings un Infomāciju tehnoloģijas.
Web dizains
Mans galvenais un laikietilpīgākais uzdevums šajā projektā bija web dizains un frontend kods (programmēšanus darbus veica nolīgta kompānija). Sākumposmā bija daudz mainīgo, nezināmo, bet pāris lietas bija skaidras—ir lietotāji, kuri raksta ierakstus un apmeklētāji, kas tos lasa. Reizēm ir jāsāk strādāt arī ar šādu infomācijas daudzumu, bet jāsaka, ka tas ir pietiekoši, lai izveidotu pirmo prototipu. Pirmais prototips parasti ir lielisks ideju katalizators, un darbs pēc tam uzņem patiesos apgriezienus, jo ideja beidzot ir ieņēmusi formu. Iespējams ļoti greizu, nepievilcīgu, bet tomēr formu, ar kuru var strādāt tālāk.
Kad pirmā projekta versija tika pabeigta, mēs to atverām uzņēmumiem. Tie varēja piereģistrēties, aizpildīt savu profilu un mēģināt pievienot pirmos ierakstus. No šiem lietotājiem ieguvām arī pirmās atsauksmes, izlabojām radušās problēmas un kļūdas dizaina loģikā.
Projekts tiek atvērts arī lasītājiem
3 mēnešus pēc projekta atvēršanas uzņēmumiem, mēs bijām informējuši neskaitāmus uzņēmumus par projekta esamību un tā ieguvumiem, piesaistījuši pastāvīgus lietotājus, labojuši kļūdas un izbaudījuši šo procesu. Portāls sāka pildīties ar saturu. Ne tādu, kādu mēs bijām iedomājušies, bet tomēr saturu. Mums bija lietotāji, tas bija pats galvenais. Nolēmām projektu atvērt arī lasītājiem.
Uzņēmuma publiskais profils
Reģistrētajiem uzņēmumiem katram ir savs profils—gan publiskais, gan slēgtais. Publiskajā profilā ir apskatāmi lietotāja ieraksti, tā statistika un kontaktinformācija. Es BalticWall saucu par nākamās paaudzes interneta uzņēmumu katalogu. Ierastajos katalogos ir apskatāms uzņēmuma logo, tā atslēgas vārdi un kontaktinformācija. Šajā gadījumā papildus ir apskatāms tas, kā uzņēmums domā. Tā aktualitātes, viedokļi un komentāri. Veselīgās attiecībās nepietiek tikai ar kontaktinformāciju, nepieciešama arī emocionālā piesaiste.
Jauna ieraksta veidošana
Jau projekta sākumposmā bija skaidrs, ka liela uzmanība jāpievērš tam, kā tiek veidoti jauni ieraksti. Ja lietotājam būs ērti to darīt, tad viņš paliks. Ja būs problēmas, piemēram, pievienojot attēlu, otrā iespēja mums var arī nebūt. Mēs nolēmām attiekties no WYSIWYG editoriem. Tā vietā mēs izplānojām un uzzīmējām paši savu. Tā izstrāde prasīja pārāk daudz laika un līdzekļu, tāpēc mēs nolēmām sākt ar ierastajiem risinājumiem.
Responsīvs dizains
Mobilie interneta lietotāji ir interneta nākotne. Nākotne, par kuru neaizmirsām arī mēs. Lai arī dažas funkcijas (piemēram, jaunu ierakstu veidošana) nav pieejamas uz mobilajām ierīcēm, satura lasīšanu var veikt arī atrodoties ceļā.
Secinājumi
1. Lietotāju veidots saturs vienmēr būs haotisks.
Šī projekta mērķauditorija ir uzņēmumu vadītāji, komunikācijas un mārketinga komandas. Lai arī viņi noteikti cenšas ar piedāvātajiem rīkiem izveidot pašu labāko ierakstu, reizēm nesanāk. Un ar to ir jāsamierinās. Tiklīdz produkts ir citu rokās, projektam ir 1001 dizainers. Ieteikums—nelikt dizainā akcentu uz lietotāju pievienotajiem attēliem, vai arī filtrēt tikai pašus labākos.
2. Pirmajiem spēka lietotājiem ir jābūt pašiem.
Atrodoties projekta izstrādes procesā, es aizmirsu par produkta lietošanu. Manā galvā visi dizaina lēmumi bija loģiski, viss strādāja, kļūdu nebija. Tāpēc es neredzēju jēgu pašam nopietni palietot produktu, jo viss taču strādās pareizi. Pašam piereģistrējoties un izejot visus produkta posmus, atklājās kaudze ar problēmām, nepārdomātiem lēmumiem un acīmredzami aizmirstām funkcijām.
3. Komandā nepieciešams savs/savi izstrādātāji.
Mēs, dažādu iemeslu dēļ, nolēmām algot uzņēmumu, kas izstrādāja produktu. Lai arī lieliski puiši un meitenes, šis bija slikts lēmums. Jauns produkts ir pils ar kļūdām, tas ir nepārtraukti jāuzlabo, kaut kas jāmaina. Un jāmaina uzreiz. Nevar gaidīt līdz noalgotajai firmai būs laiks mūsu problēmām. Interneta projektos programmēšana ir pamatvajadzība. Pamatvajadzības nedrīkst uzticēt trešajām personām.
4. Sākam ar pašām nepieciešamākajām funkcijām.
Projektam attīstoties, ģeometriskā progresījā palielinājās arī obligāti iekļaujamo funkciju skaits. Viss bija jāiekļauj, jo viss bija super svarīgi. Super svarīgi bija komentāri (bez kuriem varēja iztikt), super svarīga bija reitingu sistēma (bez kuras varēja iztikt), super svarīgi bija taisīt 2 valodās uzreiz (arī bez tā varēja iztikt). Visas šīs funkcijas palielināja projekta izpildes laiku. Nepārtraukti tika atbīdīts datums, kad produktu sāks lietot reāli lietotāji. Tā vietā vajadzēja atteikties no sekundārajām funkcijām un ātrāk piesaistīt lietotājus.
5. Labs dizains nepiesaista lietotājus, tas tos notur.
Šis projekts bija īpašs ar to, ka es varēju novērot lietotāju piesaistes procesu. Jāsaka, ka tas ir process ar lielo burtu. Skaidrs ir viens—nevienam nav vajadzīgs tavs jaunais, stilīgais projekts. Vismaz viņi tā domā, un pārliecināt par pretējo ir pilnas slodzes darbs. Vismaz šajā gadījumā dizains nepiesaistīja lietotājus. Tā uzdevums bija tos noturēt.